Portugalsko – Porto shrnutí, tipy, rady

Porto je menší městečko v severní části Portugalka, počet obyvatel bez aglomerace se udává 240 000 obyvatel. Pro mě jako obyvatele Prahy přijde Porto jako opravdu malé městečko. Bydlel jsem kousek od metro zastávky Hospital São João a za hodinku chůze je možné dostat se do centra. V určitých případech se to vzhledem k místní dopravě vyplatí.

Erasmus v Portu

Pokud se do Porta chystáte na Erasmus+ doporučuji tyto stránky: www.erasmus-porto.eu Stránky jsme založili po našich těžkých začátcích a věříme, že by nováčkům mohla pomoci.

MHD zóny

Přestože se jedná o opravdu malé městečko, je nesmyslně rozděleno na zóny, centrum je zóna C1 a tak dále. V Portu je celkem 9 zón. V přilehlých oblastech Porta se tak dostaneme na C16 a S12.

Cena jízdenky

Jedna jízdenka stojí 50 centů. Na tuto jízdenku si dobíjíte jízdy. Jedna nejlevější jízda (může trvat hodinu) stojí € 1,20. Pokud přejíždíte více zón, musíte si koupit dražší jízdenku. Těžko se rozepisovat jak celý systém funguje, my jsme s tím měli problém i po půl roce. Víceméně ani místní nevěděli, jakou jízdenku bychom si měli koupit.

Nesmyslná validace

Věc, kterou asi v životě nepochopím a kterou mi nikdo nikdy nevysvětlí. V autobusech, kde se nastupuje předními dveřmi, se ještě pochopit dá, ovšem u každé jízdy metrem, a také při každém přestupu je vskutku nepochopitelná. Pokud tedy na metro spěcháte, určitě je lepší zvolit možnost nastoupit do metra než validovat. Stalo se mi, že jsem při přestupu nezvalidoval a revizor samozřejmě nic nepoznal. Neskutečně otravná a zdržující věc.

Wi-Fi v autobusech MHD

Jedna příjemná věc se ovšem k dopravě pojí. A to že v autobusech dopravce SCPT můžete chytit Wi-Fi zdarma. To že občas nefunguje, se samozřejmě stát může. Ale je to určitě milé zpestření, kterým se snad brzy inspiruje DPP. Pokud ovšem využije dopravce, který je typický žlutými autobusy tam Wi-Fi nehledejte.

Žluté MHD autobusy

Další zajímavost ke žlutým autobusům. Budete je potkávat velice často v severní části Porta. Na zastávce je najdete napsané, ovšem jízdní řád byste hledali marně. Na internetu se dá jízdní řád najít. Ovšem nezdálo by se mi zrovna, že by autobusy jezdili přesně podle nich.

To je celková alfa a omega dopravy v portu. Občas autobus nejede, občas jede dřív, občas později. Pokud tedy máte možnost a musíte být někde včas, využijte metro. To jezdí na čas.

Aplikace pro MHD

Fungující aplikaci na jízdní řády budete hledat marně. Oni sice existují, ale absolutně nesedí s papírovými řady na zastávce. A ono je taky těžké, aby fungovaly, když se autobus někdy neobjeví, někdy jedou dva za sebou. Prostě musíte jít na zastávku a čekat až autobus. Pro člověka z ČR jako jsem já nepochopitelné. V tomto přeji pevné nervy.

Zajímavý kruhový objezd

Na zastávce Casa da musica se můžete setkat se zajímavým kruhovým objezdem. Těsně před nájezdem na kruhový objezd se setkáte se semafory, ty by se daly pochopit kvůli chodcům, ale kvůli těm tu evidentně nejsou.

Úzké chodníky

Snažil jsem se zachytit, jak úzké jsou chodníky v Portu, viz fotky níže. Chvílemi jsou malé i pro jednoho jediného člověka. Někdy si jdete po chodníku a ten prostě z ničeho nic skončí. Já jako milovník chození jsem se setkal, že jsem následoval chodník takzvaně na blind. Až ten chodník skončil u silnice první třídy. Tak jsem pokračoval dál a stalo se, že jsem musel chvíli pokračovat dokonce po dálnici a kdybych nepřelezl plot a nenapojil bych se opět na chodník, jdu po té dálnici ještě teď.

Sdílejte!

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *